مقالات کیوتک

تراشه های FPGA و CPLD

مقايسه بين تراشه هاي FPGA و CPLD

از آنجاکه این دو تراشه بسیار شبیه بهم بوده و در ایران در بعضی موارد به اشتباه یکی درنظر گرفته می شوند، در ادامه به صورت اجمالی تفاوت های آنان ا مورد بررسی قرار میدهیم:
نخستين تفاوت بين اين دو تراشه در نوع حافظه مورد استفاده آنها مي باشد. تراشه هاي FPGA از حافظه RAM استفاده مي کنند به اين ترتيب با قطع ولتاژتغذيه، نياز به پيکربندي مجدد دارند در حالي که تراشه هاي CPLD از حافظه Flash يا EEPROM استفاده مي کنند و با قطع تغذيه برنامه ذخيره شده در آنها از بين نمي رود. تفاوت ديگر در حجم و تنوع بلوکهاي در دسترس مي باشد به طور کلي قابليت هاي تراشه FPGA بسيار بيشتر از تراشه اي CPLD مي باشد به عنوان مثال بلوکهاي RAM ،ضرب‌کننده ها، بلوکهاي DSP ، مدارهاي سنکرون سازي کلاک و بسياري از بلوکها و قابليتهاي متنوع ديگر در معماري FPGA ها در دسترس مي باشد همچنين استاندارهاي ولتاژي و جرياني متعدد توسط اين تراشه ها پشتيباني مي شود در حالي که CPLD ها از قابليتهاي محدودتري برخوردارند و حجم گينها و تعداد فليپ فلاپها در مقايسه با FPGA ها کمتر مي باشد. مثلا CPLD دارای حدود 2000 گیت می باشد این در حالی است که FPGA گیتهای بسیار زیادتری دارد و یک FPGA معمولی دارای حدود 100000 گیت منطقی می باشد.
از سوي ديگر به دليل سادگي معماري، ميزان تاخير سيگنال در تراشه اي CPLD قابل پيش بيني است اما تاخير در FPGA به نوع برقراري اتصالات (Routing) وابسته بوده، قابل پيش بيني نمي باشد. همچنين مصرف جريان در تراشه هاي CPLD به مراتب کمتر از FPGA مي باشد.
نمونه کاربرد CPLD: انجام کارهای آزمایشگاهی و تجهیزات صنعتی ساده؛ مانند: برد کنترل کرکره برقی
نمونه کاربرد FPGA: انجام محاسبات و پردازش صوت و تصویر، امورمخابراتی؛ مانند: طراحی سویچ (شبکه های کامپیوتری)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *